Typový diagram. Nastává nová etapa při sjednávání odběrových diagramu u “Oprávněných zákazníků”. Diagram je připraven v konfiguraci (stávající diagramy jsou zatím přístupné, ale již ztratily i provázanost na statistiku. Typový diagram umožňuje snížit náklady za odběr el. energie přesnějším stanovením odběru na základě skutečného odběru. Toleranční meze při návrhu diagramu, přehled tolerance v statistice – tabulka měsíc a poměrové grafy s uživatelem definovaným průměrem za vybrané dny dává dostatek nástrojů pro optimalizaci nákladů bez nutnosti pravidelných zásahu do výroby.
Změny v regulaci. Každá regulační skupina má definovaný předpokládaný výkon k regulaci. V plánu regulace si volíme zda regulovat podle výkonu a nebo zůstat u zvolené priority. Další volbou si můžeme změnit připojování spotřebičů po skončení regulace. Zachování priority a nebo při připojování spotřebičů testovat, zda je k dispozici potřebný výkon. Pro připojování regulačních skupin a jejich postupné uvolnění je možné použít dva různé časy. Další změnou je regulace podle priority s možností regulace jednoho spotřebiče podle výkonu a nastavení v plánu regulace
Změny v zobrazení operativního průběhu odběru. Zůstalo zachováno přepínání mezi textovým a grafickým zobrazením, ale textový režim byl nahrazen dispečerským. Byly doplněny některé potřebné údaje – posuďte sami.
Přímé připojení stanice PROMOS na síť Ethernet. V libovolném místě závodu je možné připojit sériovou linku RS 485 spojující jednotlivé podstanice přes konektor RJ 45 na počítačovou síť závodu. Zjednodušené sledování a monitorování technologie jednotlivými pracovníky bez složité kabeláže.
Periodický přenos dat na pozadí – v konfiguraci programu a volbě sériová komunikace si může uživatel zapnout periodické přenosy dat na pozadí při nepřetržitě zapnutém programu WODBER. Dále si musí navolit periodu spouštění, která by měla být větší, než vlasti doba přenosu “všeho ze všech ” podstanic.
Spouštění programu s parametrem pro přenos dat umožňuje uživateli dvě možnosti. První možností je přenos všeho ze všech podstanic ihned po spuštění a druhá možnost je jako první varianta ale program WODBER je spuštěn na pozadí a po skončení přenosu je program ukončen. Tato druhá možnost nalézá uplatnění především při spouštění časových úloh OS WIN 98 a vyšší například jednou denně nebo jednou za týden v případě, že PC je zapnuto nepřetržitě. V opačném případě, kdy je PC zapínáno pouze pro práci a tento interval nám vyhovuje je možné spouštět program podle první varianty.
Export dat – Návrh odběrového diagramu v programu WODBER z kvartálního nebo samostatný měsíční a export do listu EXCEL a odesláni e-mailem k potvrzení rozvodným závodům. Export naměřených dat a nebo rozúčtování v závěrěčné podobě do programu EXCEL. Např. roční data představují tabulku s 367 řádky a 96 sloupci. V tuto chvíli jste zcela samostatní ve zpracování dat a na program WODBĚR můžete klidně zapomenout. Vytváření grafů s průběhem vnitřní a venkovní teploty a spotřebou tepla v GJ pro jednotlivé haly včetně zařazení vlastních výpočtů např. na dennostupně.
Kvartální plánování - při práci s tabulkou Kvartál dostáváme nabídku na statistiku a nebo plánování. Je zde zobrazen odběr od začátku kvartálu a zbývající odběr je možné naeditovat z předešlých týdnů, dnů v rámci současného nebo minulého roku. K dispozici jsou i 3 různé grafy pro podporu rozhodování.
Návrh odběrového diagramu - ve formuláři pro vložení odběrového diagramu jsou nástroje jeho návrh z hodnot dosažených v uplynulých měsících včetně grafického porovnání plánu odběru elektrické energie se skutečností. Pro odběratele, kteří sjednávají pouze kvartální diagram s průměrnými hodinovými hodnotami na všechny 3 měsíce najednou je k dispozici i podpora návrhu kvartálního diagramu.
Měsíční vyhodnocení odběru - pro každé odběrné místo je možné si definovat skutečný měsíc např. podle odečtu rozvodných závodů a ne jako energetický měsíc s odečtem od 22hod. do 22 hodiny. Pro každé měřené místo si můžeme nechat zobrazit tabulku stavů počínaje dnem a hodinou. Hodinu odečtu v rámci měsíce si můžeme samostatně volit. Hodi
na odečtu se ukládá do konfiguračního souboru pro každý měsíc a samostatné měřené místo.
Měsíční měření teploty - pokud měříme venkovní teplotu, můžeme využít přepínače volby TEPLOTA / PRUMĚR. Z jednotlivých 1/4 hodinových teplot vezmeme teplotu která odpovídá 7 hod., 14 hod., a 2x v 21 hod. a součet podělíme 4. Výsledná teplota je v sloupečku PRUMĚR.
Měsíční vyhodnocení plynu - u odběrného místa plyn za měsíc jsou k dispozici dvě tabulky. Tabulka STAVÜ / MĚSÍČNÍ ODEČTY. Při volbě tabulky stavů dostaneme přehled, který se většině případů zasílá jako měsíční hlášení plynárenské společnosti. V případě tabulky odečtů se jedná o tabulku spotřeb za jednotlivé směny.
Výkaz stavy-odběry- zahrnuje v sobě tabulku přes libovolně vybraná měřená místa - nezáleží tedy na typu měřeného místa tj. přes jednotlivé energie. Výkaz je buď ve formě STAVŮ nebo ODBĚRŮ. Všechny měsíční měřidla se mohou kombinovat s měřidly 1/4 hodinovými při práci s tabulkami Energetická skupina měsíc, kvartál rok a samozřejmostí je i export.
Zpracování regulačního protokolu - archivace a statistika sepnutí, archivace výpadků jednotlivých stanic.
Dynamická korekce okamžitého odběru u vybraných podružných binárních vstupů při měření okamžitých odběrů.
Dálková kontrola chodu jednotlivých provozů propojením se s jednotlivými podřízenými stanicemi pomocí modemu a telefonní linky.
Některé další informace, které heslovitě popisují program jsou k nahlédnutí v informacích o koncepci_programu.